24 kwietnia odbyło się spotkanie dot. inicjatywy PiESEL, która postuluje wprowadzenie obowiązkowego znakowania zwierząt domowych (psów i kotów) oraz utworzenie centralnej ogólnopolskiej elektronicznej bazy danych zarejestrowanych zwierząt.
Do rozmowy zaproszono przedstawicielki tego projektu, które współtworzą propozycję nowej ustawy – Maria Januszczyk oraz Renatę Wójcik.
Dyskusję poprowadziła Przewodnicząca SKN Animal Studies – Katarzyna Mandes.
Porozmawialiśmy m.in. o szansach poprawy sytuacji zwierząt bezdomnych, walce z bezdomnością w Polsce, możliwych rozwiązaniach tego problemu, zmianie systemu prawnego, jej społecznych konsekwencjach i o ochronie praw zwierząt. Kluczowym punktem było podkreślenie ważności podmiotowości zwierząt pozaludzkich i nadania im tożsamości, dzięki której przestaną być anonimowe i mogą stać się podmiotami, nie tylko przedmiotami.
Sytuacja zwierząt bezdomnych w Polsce nie jest stabilna i opanowana. Pomimo różnego rodzaju środków zapobiegania bezdomności, liczba zwierząt bezdomnych wciąż rośnie. Jak wynika z raportu Głównego Lekarza Weterynarii, na koniec 2022 roku w schroniskach przebywało ponad 84 tysiące psów i około 34 tysiące kotów. Zmiany systemowe są ogromnie potrzebne i o tym właśnie rozmawialiśmy.
Dziękujemy organizatorom za zaproszenie, a słuchaczom za obecność na miejscu oraz tym, którzy byli z nami online.
Liczymy, że w najbliższym czasie uda się wprowadzić stosowne zmiany legislacyjne, aby tysiące zwierząt bezdomnych nie musiały być narażone na szereg niebezpieczeństw.
Transmisje z wydarzenia możecie obejrzeć TUTAJ.
#PiESEL #nauka #edukacja #czipowanie #psy #koty #ochronazwierząt